TOMÁŠ KOČKO & ORCHESTR

WebFacebookYoutubeJiný

World music s moravskými kořeny a rockovým drivem

 
Tomáš Kočko je osobitý moravský písničkář, zpěvák, skladatel, aranžér, úspěšný producent a badatel v oblasti původní moravské a slovanské umělecké tvorby, historie i religionistiky. Je také hercem, moderátorem, režisérem, nebo držitelem tří cen Anděl za album roku (dvou se svou kapelou, třetí za jím produkované „Relic Dances“ moravských doommetalistů Silent Stream of Godless Elegya výhercem prestižního evropského festivalu folkové a etnické hudby Etnosphere.

Narodil se ve Frýdku-Místku a svou hudbu označuje za world/metal/acoustic/traditional/pagan proud nekončící energie a příběhů. Ač povětšinou akustická hudba (občas doplňovaná elektrickou kytarou) s jeho Orchestrem zní na poslech přímočaře, má výrazné melodické linky a chytlavé rytmické figury, je zároveň důmyslně zaranžovaná, takže v ní lze opakovaně hledat a objevovat. Co do zvuku odráží rock, folk, etnickou hudbu, jazz, v náznacích naleznete i metal. Především však dokazuje, že hudba svobodné duše a otevřené mysli nezná a nepotřebuje hranic.

Ty TK&O překračují i při výjezdech do Evropy, kde hrávají na festivalech folklórních, folkových i rockových. A ať vyznáváte jakýkoli z proudů, lidová spirituální hudba v jeho podání dokáže oslovit opravdu kohokoli – a toho, kdo miluje osobitost s vlastní tváří, obzvlášť. Potvrzením kvalit a Kočkovy jedinečnosti budiž i bodování jeho alb v prestižním European World Music Charts, kde se dokáží držet dlouhé měsíce.

--

„Ona“, nové album Tomáše Kočka & Orchestru vyšlo na Silvestra 2021. Soubor devíti lidových písní-příběhů, jež jsou až na jednu výjimku vyprávěné ženami, zanedlouho vyjde na formátu LP.

Členové Orchestru tu hrají na kytary, housle, cimbál, zobcové flétny, mnoho perkusí a tradiční lidové nástroje. Je zde cítit prastará pohanská energie, připomínají se tradice, slyšet je virtuózní instrumentace, hluboké myšlenky a nezapomenutelné hlasy.