SALAMANDRA

WebFacebookYoutubeJiný

Spontánnost a muzikantské srdce od počátku éry tuzemského power metalu

 
SALAMANDRA byla jedna z prvních kapel, která u nás začala hrát klasický power/heavy/speed. Hudba Moraváků je promyšlená, chytlavá, a pokud někomu speedmetalový žánr přijde nudný, tahle kapela vás pečlivým aranžmá a pestrou stavbou písní s mnoha drobnými přikrášleními a odbočkami vyvede z omylu.

Kapela, která se za svou existenci několikrát pustila do koncepčních děl, vznikla roku 1998 a po celou dobu ji táhne zakládající člen kytarista Pavel Slíva. Na kontě má již sedm řadových alb a pravidelně se účastní největších tuzemských festivalů dedikovaných hard & heavy žánrům (Masters of Rock, Metalfest, Basinfirefest ad.) nebo se představuje v roli předkapely po boku nejslavnějších světových kapel, např. Iron Maiden.

Poslední album „Opus Bohemica“ (2022) ostravskou kapelu představuje silně omlazenou, protože v sextetu krom Slívy zůstala pouze klávesistka Hanka Šlachtová. Ta hudbu podporuje symfonickým vyzněním, které tu, aniž by rušilo, neustále vystupuje do popředí. Melodickou kapelu ale definuje hlas. Ten nyní náleží Tomáši Hradilovi (ex-Trezor) a jeho silou je, že zná své možnosti, takže ho drží přesně v mantinelech, aby kapelu nepřejatými tóny za občasné podpory sboru táhl nahoru.

SALAMANDRA i přes srozumitelnost a chytlavou melodiku neslyší na prvoplánovost. I skoro po čtvrtstoletí drží nadmíru vysokou kvalitu svých děl, což „Opus Bohemica“ dokazuje. A to není věc samozřejmá. SALAMANDRA je zkrátka stále ve formě, a my jsme v příjemném očekávání věcí budoucích.