ŠKAREDÁ HOLKA

FacebookJiný

Svébytné rockové těleso, které vstřebává nejen klokot života jako takový, ale především poetiku své brněnské domoviny, která je srdcem pro nejednoho muzikanta s neklidnou duší a pepřenkou v srdci. Řemeslný muzikantský fortel se v případě ŠKAREDÉ HOLKY snoubí s vnitřní něhou i sílou, která se skrývá za příběhy plnými fantazie a neopakovatelných momentů intenzivního života.

Počátky skupiny sahají do první poloviny 80. let, kdy se dva zakládající členové potkali na jednom brněnském gymnáziu. Do roku 1989 se různé formy kapely (ALPA BLUESBAND, OCELOVÁ SNĚŤ) projevovaly při četných více či méně oficiálních příležitostech v podstatě jako volné sdružení brněnských hudebníků. Hrál se folk rock, blues, hard rock. Asi prvním zásadním průnikem do širšího povědomí byl koncert OCELOVÉ SNĚTI v tehdejším Vysokoškolském klubu v Brně (1985), který ovšem zaujal přítomné funkcionáře SSM natolik, že kapela dostala zákaz.

V letech devadesátých, v nových časech a poměrech a pod novým názvem, byla ŠKAREDÁ HOLKA už vyprofilovaná jako autorský kytarový hard rock, instrumentálně sebejistý a textově svébytný. Ve složení došlo ke změnám, přišli muzikanti obohacení zkušenostmi z jiných projektů (Z KOPCE, ANANAS BEAT). Kapela pravidelně koncertovala v Brně i širším českém a moravském kontextu, někdy se známými českými kapelami (HUDBA PRAHA, R-FORCE, ALICE, FUTURUM) i zahraničními hosty (NIKKI SUDDEN & THE JACOBITES). Její domovskou scénou byl hlavně brněnský klub Mersey. V roce 1993 došlo k výměně na postu zpěváka, kapela se obohatila o nový rozměr. Nahrálo se několik památných demo snímků.

Po roce 1995 se jednotliví členové začali věnovat jiným projektům, uveďme známé ČANKIŠOU, BLUE SMOKE BAND, RANKYEN, SECOND HAND, UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO. Koncerty ŠKAREDÉ HOLKY se staly sporadickými, ale historie kapely ještě nenapsala poslední řádku.

V roce 2016 natočila skupina UKULELE ORCHESTRA JAKO BRNO, kde čtyři hráči ŠH působí, několik skladeb ŠKAREDÉ HOLKY v úpravě pro tento ukulelární orchestr. Oživení písní bylo impulsem pro aktivnější obnovení kapely, která tak znovu aktivně koncertuje. Logickým vyústěním nové životní mízy je pak vydání návratového vinylu „Bohyně“, který v končících dnech roku 2022 doplní druhé LP pod názvem „Hnaný větrem“. 

Sestava

Karel Heřman – zpěv, harmonika
Tomáš Ševčík – kytara
Aleš Svoboda – baskytara
René Senko – tenorsaxofon
Jiří Kostelecký – bicí
Jiří Strážnický – texty